- 117 Views
- Piotr Młynarczyk
- 20 stycznia 2022
- ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie
Wybór pojazdu oraz dostosowanego do niego oprzyrządowania w taki sposób aby optymalnie był on przystosowany dla niepełnosprawnego kierowcy to niezwykle ważna kwestia. Wybór odpowiedniego nadwozia to podstawa. Producenci oprzyrządowania dla osób niepełnosprawnych zalecają wybór pojazdów z nadwoziem kombi, kombi van, van, bus. Zapewniają one odpowiedni komfort, przestrzeń załadunkową np. na wózek inwalidzki i umożliwiają montaż najazdów, wind samochodowych oraz mniejszych urządzeń.
Przystosowanie samochodu do wymagań osoby niepełnosprawnej
Kolejny etap to wybór odpowiedniego oprzyrządowania obejmującego swoją funkcjonalnością taki zakres, aby osoba z niepełnosprawnością mogła bez pomocy osób trzecich, samodzielnie poruszać się autem. Urządzenia wspomagające mobilność osób niepełnosprawnych możemy zasadniczo podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to urządzenia adaptacyjne, czyli takie, które wspomagają proces prowadzenia pojazdu jak mulifunkcyjne gałki na kierownicę, dźwignie ręczny gaz i hamulec a także obręcze akceleratora na kierownicę czy podwyższenia pedałów. Druga grupa oprzyrządowanie to urządzenia ułatwiające proces wsiadania i wysiadania z auta. Do tej kategorii możemy zaliczyć ławeczki do przesiadania a także fotele obrotowe. Trzecią grupę stanowią urządzenia do wspomagające proces załadunku wózka inwalidzkiego (np. ramiona dźwigowe) a także windy do pionowego transportu osób na wózkach inwalidzkich.
Jakie cechy powinny mieć urządzenia adaptacyjne dla niepełnosprawnych
Oprzyrządowanie do adaptacji samochodów dla osób niepełnosprawnych powinny być przede wszystkim przetestowane pod względem bezpieczeństwa. Warto instalować urządzenia sprawdzonych producentów jak Veigel, Sojadis czy Guidosimplex, w autoryzowanych warsztatach. Przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych kierowców powinno być wykonane w taki sposób, aby auto mogła prowadzić także osoba pełnosprawna, bez korzystania z urządzeń adaptacyjnych. Żadne z urządzeń nie może utrudniać osobie niepełnosprawnej samodzielnego załadunku wózka. Nie powinny także zaburzać ergonomii funkcjonalnej wnętrza pojazdu. Wszystkie oryginalne przełączniki, pedały powinny działać tak jak zostały zaprojektowane. Ponadto materiały z których wykonane zostały urządzenia a także ich kolorystyka powinny być zbliżone do wyglądu fabrycznego auta. Nie bez znaczenia pozostaje także przystępna cena urządzeń a także ich niezawodność i bezawaryjność. To kolejny powód, dla którego powinno się dostosowywać samochody w autoryzowanych warsztatach. W razie awarii możemy liczyć na serwis w ramach gwarancji producenta jak i serwis pogwarancyjny.
- Materace sprężynowe — kto może z nich korzystać?
- Jak uratować spółkę cywilną, gdy jeden z dwóch wspólników wypowiedział umowę spółki.
- Przetwarzanie słuchowe, zdolności poznawcze i dieta dla mózgu: Kluczowe elementy optymalizacji umysłu
- Jak wygląda sprzątanie po wyprowadzce?
- Wprowadzenie do języka Javascript