- 119 Views
- Piotr Młynarczyk
- 7 września 2022
- Aktywność ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pierwszym co kojarzy się z odwiedzinami grobów są znicze. Ogień jest symbolicznym nawiązaniem do wieczności tętniącej światłem wiekuistego życia. Do dyspozycji żałobników pozostaje wiele rodzajów zniczy, rynek oferuje wiele kolorów i wzorów, zarówno nawiązujących do tradycji religijnej jak i neutralnych. Na grobach pojawiają się zarówno znicze jednorazowe jak i metalowe z wymiennymi wkładami. Częstą praktyką jest wbudowywanie zniczy w nagrobek, szczególnie w rodzinach mających w zwyczaju regularne odwiedziny. Co jeszcze wiąże się z tradycją odwiedzania grobów? Sprawdzamy Szczecin.
Godne utrzymanie grobu przez cały rok
Dbałość o groby naszych bliskich to oznaka ponadczasowej więzi i związanej z nią pamięci. Temat utrzymania porządku na kwaterach cmentarnych pojawia się zwykle jesienią w okolicach dnia Wszystkich Świętych, jednak nie traci na aktualności w pozostałych sezonach. Widać to dobrze na przykładzie Szczecina, gdzie znajduje się największa w Polsce nekropolia, trzecia co do wielkości w Europie. Zwyczaj odwiedzania nieobecnych członków rodziny i przyjaciół łączy się z koniecznością porządkowania grobów. Wiele osób nie ma jednak czasu o to zadbać, często zwracają się więc do zakładów pogrzebowych i wykupują usługę opieki nad grobem.
Opieka nad grobem w Szczecinie – oprawa roślinna
Obok płonących zniczy tym co najbardziej podnosi estetykę grobu są świeże kwiaty. Trzeba jednak pamiętać, że cięte kwiaty szybko wysychają i wymagają bardzo częstego wymieniania. Oczywiście, jeśli jest możliwość odwiedzania grobu co kilka dni, schnięcie nie stanowi problemu trzeba jednak zwrócić uwagę na nieprzewidywalność warunków atmosferycznych. Cięte kwiaty nie wytrzymują intensywnych opadów, ani przymrozków, dobrze więc będzie je wesprzeć towarzystwem nasadzeń. Firmy pogrzebowe w Szczecinie oferujące usługę opieki nad grobami doradzają posadzenie takich roślin, które poradzą sobie ze specyficznymi warunkami panującymi na cmentarzu.
Nasadzenia nagrobne – najczęstsze rozwiązania
Jakie rośliny najlepiej wybrać do posadzenia na grobie? Według szczecińskich zakładów pogrzebowych najlepiej zrezygnować z większości odmian liściastych Najbardziej praktycznym i jednocześnie eleganckim rozwiązaniem są rośliny odporne na częste zmiany pogody. Deszcze, przymrozki i krótkie okresy wyższych temperatur to nie tylko marzec, kwiecień i październik. Podobna aura pojawia się przez cały rok, przy czym znów trzeba powiedzieć o lokalnej specyfice. Szczecin leży na terenach podmokłych i wilgotność powietrza oraz związane z tym wahania pogody są częścią wyjątkowego lokalnego mikroklimatu. Usługi opieki nad grobami w Szczecinie muszą więc być świadczone z większą starannością niż w innych miastach.
Organizacja przestrzenna kwatery a opieka nad grobem
Opieka nad grobem powinna być prowadzona rozważnie, tak by nie narażać się na zbędne straty czasu. Co to znaczy? Nie należy na przykład obsadzać małych wazonów, czy kamiennych mis o niewielkiej średnicy. Bryła takich stanowisk źle oddziałuje na korzenie roślin i sprzyja ich przemarzaniu. W konsekwencji rośliny marnieją i psują estetykę nagrobka, a ich utrzymanie wymaga obok podlania i odchwaszczenie dodatkowych zabiegów. Kolejny temat to konkretne gatunki roślin jakie pozwolą na utrzymanie grobu w dobrej prezencji.
Dobór nasadzeń nagrobnych
Zakłady pogrzebowe w Szczecinie pytane o rośliny polecane do nasadzeń nagrobnych wskazują, że na grobach sprawdzają się byliny o zimotrwałych liściach takie jak floksy szydlaste i bergenie. Najlepiej dobierać je tak, by zakwitały od wiosny do jesieni kolejno – jedne po drugich. Dobrą koncepcją są też nasadzenia niskich odmian berberysów, płożące irgi oraz krzewy iglaste. Jeśli zastosuje się odmiany o różnych odcieniach igieł i liści, wówczas odwiedzany przez nas grób przez cały rok jest ożywiany przez kompozycję o bardzo dekoracyjnym i jednocześnie eleganckim charakterze.
Co polecają zakłady pogrzebowe Szczecin
Do nasadzeń nagrobnych polecanych przez zakłady pogrzebowe w Szczecinie należy też kosodrzewina. Nie ma ona dużych wymagań, a potrafi nadać kwaterze elegancji. Podobnie można powiedzieć o bluszczu. Oczywiście, mówimy tu o estetyce nasadzeń w miejscach, które przez część dnia pozostają ocienione – na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie jest wiele obszarów zdominowanych przez wysokie drzewa i kępy krzewów. Jest jednak wiele miejsc odkrytych, gdzie sprawdzą się nasadzenia nie wymagające cienia. Należy do nich na przykład róża okrywowa, której kwitnienie daje wrażenie porównywalne z zapaleniem zniczy. W specyficznych cmentarnych warunkach sprawdzi się też runianka japońska oraz bukszpan.
Usługa opieki nad grobem w Szczecinie – oszczędność czasu i sił
Opieka nad grobem to oczywiście nie tylko rośliny i utrzymanie porządku wokół kwatery. W grę wchodzą także naprawy pomnika, niwelowanie pęknięć w pokrywie nagrobnej przy pomocy specjalnych zapraw, czyszczenie gniazd na znicze oraz konserwacja metalowych zniczy wmurowanych w grób. Ponieważ jednak nie zawsze jest czas by się wszystkim zająć, a w wielu wypadkach opiekę nad grobem prowadzi osoba starsza i schorowana, warto skorzystać z usług zakładu pogrzebowego. Często się zdarza, że odwiedziny grobu są utrudnione z powodu kłopotów z poruszaniem się, albo najbliższa rodzina zmarłego mieszka za granicą. Zakłady pogrzebowe w Szczecinie mają na taką okoliczność przygotowaną usługę opieki nad grobem. Wystarczy skontaktować się z zakładem, a wydeleguje on specjalnie wyszkolonych pracowników, którzy umyją pomnik, oczyszczą teren dookoła kwatery, wymienią wkłady w zniczach, posadzą kwiaty, a odkryte obszary ziemi posypią np. białym grysem. Po wszystkim wykonają relację fotograficzną, by przesłać krewnym, lub przyjaciołom zmarłej osoby efekty wykonywanych prac.