- 112 Views
- Piotr Młynarczyk
- 29 listopada 2022
- ARTYKUŁ SPONSOROWANY Ogród
Atlasy chwastów to ilustrowane przewodniki wszelkich niepożądanych roślin z kluczem do oznaczania gatunków. Posiadają one ryciny i fotografie, dzięki którym możemy rozpoznać dany chwast i przyporządkować do odpowiedniej kategorii znając jego charakterystyczne cechy. Aby z łatwością poruszać się po przewodnikach zostały one wyposażone w odpowiednie klucze oraz skorowidze tekstowe i obrazkowe. Atlas chwastów zawiera szczegółowe opisy botaniczne, zdjęcia oraz informacje o gatunkach zagrożonych znajdujących się pod ochroną. Dzięki temu mamy pewność, że usuwając jakieś niepożądane rośliny nie pozbywamy się wymierającego gatunku i nie niszczymy bioróżnorodności ekosystemu.
Dlaczego warto posiadać atlas chwastów?
Chwast to roślina niepożądana w uprawach, która rośnie zazwyczaj dziko w różnych siedliskach. Wiele ze znanych dzisiaj gatunków jest zagrożona wymarciem jak na przykład jaskier polny, który przybył do nas z innej części Europy. Atlas chwastów pozwoli nam poznawać takie właśnie gatunki i chronić je przed wyginięciem zachowując bioróżnorodność środowiska, co więcej taki przewodnik jest nie tylko przeznaczony dla fanów flory, ale również dla osób, które zajmują się uprawą roślin jadalnych, czy ozdobnych. Takie niepożądane rośliny bardzo często ciężko zwalczyć, dlatego warto posiąść wiedzę jak z nimi walczyć i jakie środowisko im sprzyja, aby bezpiecznie się ich pozbyć. Oprócz tej negatywnej strony tych roślin atlas chwastów zawiera całkiem pokaźną listę pozytywów jakie niesie za sobą ich bytowanie. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich wytwarzają substancję stymulującą kiełkowanie, są siedliskiem dla bytowania owadów zapylających oraz zapobiegają wyjaławianiu gleby poprzez akumulacje substancji pokarmowych.
Wiele z gatunków przetwarza się na biomasę służącą do nawożenia ziem. Posiadając taką wiedzę zdobytą dzięki atlasowi możemy świadomie zatrzymywać chwasty w uprawach korzystając z ich dobrodziejstw. Atlas chwastów to niezbędny przewodnik dla osób, które uprawiają rośliny jadalne na masową skalę i borykają się z niechcianymi lokatorami w swoich gospodarstwach ale również dla amatorów i ogrodników, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinami i chcą je uprawiać w sposób jak najbardziej świadomy.