- 106 Views
- Piotr Młynarczyk
- 12 października 2022
- ARTYKUŁ SPONSOROWANY Lifestyle, Moda
Twoje ulubione kolczyki uległy wypadkowi? Pierścionek zaręczynowy pękł podczas uprawiania sportu lub zerwał się łańcuszek, który dostałaś w prezencie? Takie sytuacją mogą przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej ostrożnym osobom. Być może zastanawiasz się wtedy, co zrobić – oddać ulubioną biżuterię do naprawy czy może wyrzucić? Dowiedz się, czy warto naprawiać wyroby jubilerskie.
Czy warto naprawiać biżuterie?
Niezależnie, czy Twoja biżuteria wykonana jest ze złota, czy ze srebra, z pewnością chciałbyś cieszyć się nią jak najdłużej. Niestety wraz z upływem czasu może stracić swój blask lub ulec wypadkowi. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy jej naprawa jest możliwa oraz opłacalna? Jest to szczególnie ważne, w przypadku wyrobów mających dla właściciela sentymentalną wartość, takich jak pierścionki zaręczynowe czy obrączki, które przypominają o ważnych wydarzeniach. Dotyczy to również biżuterii przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na samym początku warto wiedzieć, że naprawa niemal wszystkich wyrobów jubilerskich jest możliwa, co nie zawsze oznacza, że opłaca się to z punktu widzenia ekonomicznego. W niektórych sytuacjach, może ona przewyższać wartość rynkową tego produktu. Jeżeli nie jesteś pewna co zrobić, zawsze możesz poprosić eksperta w zakładzie jubilerskim o wycenę, a następnie podjąć przemyślaną decyzję.
Jeżeli nie naprawa, to co?
Jeżeli dojdziesz do wniosku, że naprawa biżuterii Warszawa nie jest opłacalna, możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. Między innymi na przetworzenie wyrobu na nowy produkt jubilerski – ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku złota, które doskonale nadaje się do przetopienia. To rozwiązanie, które pozwoli Ci na znaczne oszczędności – zamiast płacić za materiał, płacisz jedynie za pracę jubilera, który zajmie się jego przetopem. Innym sposobem na wykorzystanie zepsutej biżuterii jest jej sprzedawać. Większość salonów jubilerskich prowadzi skup złota. Zamiast więc uszkodzony wyrzucać łańcuszek czy pierścionek, możesz go zanieść w takie miejsce i odzyskać przynajmniej część gotówki. Im lepsza próba złota oraz większa waga, tym lepszą cenę możesz uzyskać.
Jak dbać o biżuterie?
Chciałbyś jak najdłużej cieszyć się swoją biżuterią i uniknąć jej zniszczenia? Pamiętaj o zdjęciu kolczyków i pierścionków podczas prac domowych – uszkodzenia mechaniczne oraz detergenty mają negatywny wpływ na ich stan. Tę samą zasadę warto stosować podczas uprawiania sportu. Ponadto, przechowuj wyroby jubilerskie w specjalnych torebkach wyłożonych miękkim materiałem. Myj je raz na jakiś czas w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami płynu do naczyń, a następnie delikatnie osusz i wypoleruj miękką szmatką. Możesz w tym celu wykorzystać też specjalistyczne środki do czyszczenia i polerowania wyrobów wykonanych ze złota i srebra. Na szczególną uwagę zasługuje biżuteria z dmuchanego złota, która jest podatna na trwałe uszkodzenia i trudno jest ją naprawić. Ponadto, nie używaj ciężkiej zawieszki wraz z delikatnym łańcuszkiem, ponieważ może doprowadzić do jego przetarcia.